Jun 3, 2015

Posted by in Almanya | 0 Comments

Almanya’da Eğitim ve Yaşam Maliyeti

Almanya’da Eğitim ve Yaşam Maliyeti

Almanya’da Eğitim ve Yaşam Maliyeti; Yüksek lisans program ücretleri üniversiteden üniversiteye değişir. Yıllık harç ücreti 250 Euro ile 1300 Euro arası değişir. Hatta bazı üniversitelerin İngilizce dilinde verdiği yüksek lisans programlarına yıllık 10.000-15.000 Euro harç isteyebilir.

Almanya’da yüksek öğrenim görmek isteyen öğrenciler geçimlerini kendi sağlar.  Barınma, yiyecek, ulaşım, kırtasiye gibi masraflar için aylık yaklaşık 650 Euro gerekmektedir. Öğrenci vizesi alabilmek için bu masrafların Almanya’da  ya da Türkiye’de bulunan bir kişi veya kurum tarafından karşılanacağı belgelenmelidir.
Almanya’da lisans veya yüksek lisans mezunu olan her yabancı öğrenci, ekstra 1 yıl oturum izni alır. Bu süre zarfında iş bulabilir ve çalışabilir ve dilerse oturumunu uzatabilir. Almanya kendi üniversitelerinde eğitim yapan öğrencilerin ülkede kalmalarını ve yararlı işlerde görev almalarını teşvik eder.  Öğrencilik esnasında haftada 10 veya 20 saat part-time çalışma izni verilir.

 

Detaylı bilgi için Tıklayınız!
468 ad

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>